25 شهریور

سیستم های مدیریت محتوا

در اینجا ما به سیستم مدیریت محتوا و کاربرد آن میپردازیم.

سیستم های مدیریت محتوا نرم افزارهایی مبتنی بر وب هستند که برای ایجاد و کنترل وب سایت ها از آنها استفاده میشود و سیستم نرم افزاری ای است که به کمک آن محتوا مدیریت می شود و به نرم افزارهایی گفته میشود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت , بروزرسانی و بازیابی محتوا فراهم میآورند .البته این نرم افزارها الزاما وابسته به وب نیستند و برنامه های
کاربردی مدیریت محتوای وب سایت های اینترنتی , صرفا یک نمونه از این گونه سیستم های مدیریت محتوا میشود. لکن در کشور ما ایران ، به علت گسترش این شاخه از نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا , عبارت CMS تنها به نرم افزارهای مدیریت وب سایت اطلاق میشود. این نرم افزارها توانایی ایجاد یک وب سایت حرفه ای را بدون داشتن اطلاعات تخصصی در
زمینه طراحی و مدیریت وب به ما میدهند.البته غنی تر بودن اطلاعات کاربر این سیستم ها باعث کنترل هرچه بیشتر و بدست آوردن وب سایتی بهتر و کامل تر میشود. سیستم مدیریت محتوا بر اساس زبان های برنامه نویسی مختلفی نوشته می شوند که پرکاربردترین و معروفترین آنها  ASP و  PHP است. اکثر سیستم هایی که بر اساس PHP نوشته می شوند ، سیستم های رایگان هستند . از جمله این سیستم ها می توان به nuke PHP و Word pressاشاره کرد که اولی برای ساخت سایت های بزرگ و دومی بیشتر برای ساخت وبلاگ استفاده میشود. که گاهی برای نوشتن این سیستم ها مبالغ هنگفتی پرداخت میشود.به عنوان مثال وب سایت یاهو(Yahoo)  دارای سیستم مدیریت محتوای سفارشی است که مخصوص همین سایت نوشته شده است.
CMS یا سیستم های مدیریت محتوا چرخه زندگی صفحات وب سایت اینترنتی را از لحظه ایجاد تا زمان انقراض در بر میگیرند و به صاحبان این وب سایتها ، که لزوما آشنایی با مباحث تخصصی اینترنت , وب و برنامه نویسی تحت وب ندارند ، اجازه میدهند تا بتوانند سایت های خود را به نحوی حرفه ای مدیریت کنند.

سیستم مدیریت محتوا ابزارهای مناسبی برای تولید و مدیریت محتوای وبسایت فراهم میکند؛ بدون آنکه نیازی به داشتن مهارتهای
توسعه اختصاصی وب برای تولید یا مدیریت محتوا داشته باشید. دیگر احتیاجی به دانستن HTML، جاوا اسکریپت و یا دانش برنامهنویسیوب لازم برای ساخت صفحات جدید یا ویرایش صفحات موجود در سایت نیست. فقط با چند اشاره و کلیک، تایپ و در نهایت کلیک روی دکمه ذخیره، سایت آماده میشود.سیستم مدیریت محتوا یاContent Management System یا CMSبرنامهای است که به طور کامل از ایجاد، مدیریت و بروزرسانی یک وب سایت پشتیبانی میکند و تمام ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت یک سایت را دارا میباشد.
CMS چرخه زندگی یک صفحه وب را از ایجاد و بروزرسانی تا انقراض آن در بر میگیرد CMS همچنین دارای قابلیت مدیریت ساختار

سایت، شیوه نمایش صفحات و ارتباط آنها با منوها میباشد بهعبارت سادهتر CMS نرمافزاری برای تولید وبسایتی حرفهای است.استفاده از CMS بجای روش قدیمی صفحات ثابت از لحاظ تجاری و اقتصادی مزایای بسیار زیادی دارد از جمله:
صرفه جویی در زمان برای ایجاد و بهروزرسانی صفحات وب
سازگاری و استحکام بیشتر
راهبری پیشرفته
انعطافپذیری بیشتر
کنترل نامتمرکز سایت
امنیت بالاتر وبسایت
کاهش ورود اطلاعات تکراری
کاهش چشمگیر هزینه های نگهداری

دیدگاه شما